Arşiv unutmaz… Belediye Başkanının Cumhurbaşkanı Yardımcısı olması AKP projesi çıktı

İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener’in geçtiğimiz günlerde yaptığı açıklamalarla meydana gelen siyasi kriz devam ediyor. Son olarak gün içerisinde Meral Akşener, İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu ve ABB Başkanı Mansur Yavaş için “Etkili ve yetkili Cumhurbaşkanı Yardımcılığı” fikrini masaya götürdü. Söz konusu teklifin olumlu sonuçlanması üzerine Akşener Masa’ya geri döndü. Böylece İmamoğlu ve Yavaş için Cumhurbaşkanı Yardımcılığı önerisi kamuoyunun gündemine oturdu.

Cumhurbaşkanı Başdanışmanı Mehmet Uçum, söz konusu teklifin hukuk dışı olduğunu ifade etti. Bununla birlikte Yavaş ve İmamoğlu için gündeme getirilen “Cumhurbaşkanı Yardımcılığı” önerisine Cumhurbaşkanı Başdanışmanı Ayhan Ogan’da tepki gösterdi.

Öte yandan 28 Kasım 2018 tarihinde Abdülkadir Selvi ve Bülent Aydemir’e ait kulis yazıları ortaya çıktı.

Söz konusu yazıların birinde Abdülkadir Selvi’nin Binali bey seçimlerden sonra aynı zamanda cumhurbaşkanı yardımcısı olacak” ifadelerini kullandığı görüldü.

Bir diğer yazıda ise TBMM Başkanı Binali Yıldırım’ın, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı’na aday olması ve seçilmesi durumunda aynı zamanda “Cumhurbaşkanı yardımcısı” unvanı alacağı belirtildi.

Habertürk’te yer alan yazıda Binali Yıldırım’ın, 31 Mart 2019 seçimlerini kazanması durumunda, seçimden sonra yapılacak bir düzenlemeyle Cumhurbaşkanı Yardımcısı görevini de alacağı ifade edildi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir