Dilan Polat’ın Kara Para İddialarına Karşı “Döviz Kazandırıyoruz” Dediği Şirketler Kayıtlarda Kimin Görünüyor?

Uzun zamandır Türkiye’de ünlü olan ve para harcama biçimleriyle dikkat çeken Dilan-Engin Polat çifti son günlerde paranın kaynağı sorgusuyla gündemden düşmüyor. Bu kez işin magazin tarafından ziyade harcama şekillerinin ekonomik olarak önemli bir kazanç şekli göstergesi olmasından yola çıkarak, gazeteci Seher Sultan’ın araştırmalarına bakacağız. Dilan Polat’ın şirketleri üzerinden her kuruş vergisini verdikleri, ülkeye döviz soktukları ve denetlendikleri söylemleri üzerinden yol çıkınca bakalım araştırmacı gazeteci nasıl bilgilere ulaşmış.

Ülkenin gündeminde herkesin konuştuğu bir çift var. Saçlarına dolarlar takan, çiçeklere altın serpen, son model araçlar, helikopterler ve özel uçaklarla profesyonel çekimler yapan bu çift: Dilan ve Engin Polat.

Influencer olmadıklarını iş insanı olduklarını belirten Polat çiftini gerçekten de Türkiye çapında ve dünyada da bazı ülkelerde güzellik merkezleri bulunuyor. Ayrıca kozmetik ürünler üreten üretim merkezleri, markaları bulunurken, merkezlerinde kullandıkları cihazları da kendileri üretiyor.

Dilan ve Engin Polat’ın profesyonel çalışmaları iş hayatı açısından anormal kapsamda durumlar değil ancak imalat tarafında her iş insanı bu şekilde profesyonel bir PR yapmadığından ilgi çekmeleri kaçınılmaz.

Tüm bunların ardından ‘paranın kaynağı’ konusunda birçok kaynaktan birçok farklı söylem ve iddia ortaya atılırken, son olarak gazeteci Seher Sultan Twitter’da bazı resmi belgelerle şirketlere dair veriler paylaştı.

Sosyal medyada da gazeteci Seher Sultan Polat ailesinin şirketlerine dair halka açık bilgiler üzerinden yaptığı araştırmaları paylaştı.

Muhammed Yakut’un iddialarıyla gündeme Dilan Polat’ın şirketlerini inceledim. Sizleri yormadan en yalın haliyle anlatmaya çalışayım. Kişileri tanımam. Dikkatimi çeken kısımları sizinle paylaşmak isterim.

“İlk şirket kuruluşu 2017’de Sinem Sıla Doğu adına açılmış.”

“Dilan Polat, kendi adını taşıyan şirketin yönetimine 2018 yılında katılmış. Şirket 2021’de Anonim şirkete çevrilmiş, Engin Polat Yönetim Kurulu Başkanı olarak şirket siciline ilk giriş yaptığı tarih.”

“Yıl 2022’de bu kez Engin Polat, YK Başkanlığı görevini Alper Kürşat Polat’a bırakıyor.”

“Google’da Engin Polat, kendisini Dipomed’in kurucu üyesi ve sahibi olarak tanıtıyor. Ancak şirket kuruluşundan beri babası Sezgin Polat üzerine açık. Şirket Temmuz 2023’de AŞ statüsüne geçirilmiş.”

“Dilan Polat, şirketler grubu olarak lanse edilen 5 şirket var. Bunlardan üçüncüsü ise Rise and Shine Kozmetik. Şirket Ankara ikametli Nilgün Yılmaz adına açık ve 10 ay önce kurulmuş yeni bir şirket. Üstelik kozmetik ruhsatı için olmalı başkası adına kayıtlı.”

“Gelelim en can alıcı kısma Dilan Diamond olarak lanse edilen şirket Dilan Mücevherat adına kayıtlı. Engin Polat yine yok. Kardeşi Alper Kürşat Polat ve iki ortağı daha bulunuyor. Tacettin Kaleli, Ali Güray Kapusuzoğlu. Şirket çok yeni. 2022’de kurulmuş.”

“Dilan Mücevherat, önce Ataşehir’de açılmış sonra merkezini Fatih’e taşımış ve aynı Ataşehir adresini bu kez şube olarak sicile bildirmiş. Şirketler çok yeni tarihli ve hepsi Ataşehir adresinde açık.”

“9) Bu şirket yapıları ile yeni palazlanmaya çalışan bir halleri olduğu açıktır. Engin Polat, şirketlerin bilfiil sahibi değil ancak şirketlerin sahibi benim demesi de belgelerle örtüşmüyor.”

Almanya’daki iki şirkete dair ayrı bir inceleme daha yapacağım. Gelelim Engin Polat’a. Yurt dışında isim benzerliği de olabilme ihtimalini göz önüne alarak ki farkındasınız bu şirketleri tek tek incelemem gerekiyor.

“Yurtdışında diğer aile bireyleri üzerine şirket gözükmüyor ancak Almanya ve Montenegro’daki şirketleri ayrıca inceleyeceğim. 90’lar Televole kültürünün Instagram pazarlama modelini yaşıyor gibiyiz.”

“Bunca yıllık ekonomi gazetecisiyim, bu ülkenin lokomotifi iş insanlarını 20 senedir tanırım onların böyle yaşadığı bir hayata şahit değilim.”

Gazeteci sonrasında vergi üzerinden Dilan Polat ve Engin Polat şirketlerini afişe edeceğini belirtirken gelen yorumlarda avukat Feyza Altun’un paylaşımı da ilgi çekti.

Giderek karışık bir hal alan bu ışıltılı hayat bakalım finansal olarak ne haberler getirecek? İzleyip göreceğiz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x