Fed’in bankaları finansmanı, Çin’den genişleme hamlesi, tüketici hissiyatı – Piyasalarda neler oluyor?

Investing.com – ABD ve Avrupa’da bankacılık sektörüne ilişkin endişeler artmaya devam ederken bankalar Fed’in likiditesinin güvenliğine koşuyor. Çin, COVID-19 sonrası toparlanmayı desteklemek için para politikasını gevşetiyor. Hisse senetleri Perşembe günkü kazançlarını koruyor ancak First Republic, piyasa öncesi yine düştü. Michigan tüketici hissiyat endeksi, ekonomik veriler için büyük bir haftayı tamamlıyor ve petrol fiyatları ilerleme kaydetmek için mücadele ediyor.

İşte 17 Mart Cuma günü finans piyasalarında bilmeniz gerekenler:

1. Bankalar Fed’e koşuyor

ABD bankaları, geçtiğimiz hafta Fed’in likidite imkanına daha önce hiç olmadığı kadar akın etti. Merkez bankasının haftalık bilançosuna göre iskonto penceresi aracılığıyla 153 milyar dolar borç verilirken – 2008 krizi sırasında herhangi bir zamanda olduğundan daha fazla – Fed’in yeni destek tesisi olan “Banka Vadeli Fonlama Programı” (BTFP), 12 milyar dolar daha borç verdi. Analistler, daha uygun koşulları nedeniyle BTFP’nin önümüzdeki haftalarda borçlanmalarda daha büyük bir paya sahip olmasını bekliyor.

Bu haber, Perşembe günü First Republic’i desteklemek için yapılan koordineli eylemin, ABD’nin orta ölçekli bankalarının istikrarına ilişkin süregelen endişeleri ortadan kaldıracağını düşünenler için bir gerçeklik kontrolü oldu. First Republic (NYSE:FRC) hisseleri piyasa öncesi işlemlerde %5,6 düşerek Perşembe günkü rallinin büyük kısmını geri alırken PacWest (NASDAQ:PACW) hisseleri %2,6 düştü. Diğer orta ölçekli bankalar biraz daha iyi performans gösterirken JPMorgan (NYSE:JPM) gibi 1. kademe banka hisseleri ufak bir gerileme yaşadı.

2. Çin, para politikasını gevşetiyor

Batılı büyük merkez bankalarının hâlâ sıkılaştırma modunda olduğu bir dönemde, Çin Merkez Bankası (PBoC), para politikasının temel araçlarından birini gevşeterek büyük bankalar için zorunlu karşılık oranını 25 baz puan düşürdü. Şu anda hacim ağırlıklı %7,6 ile 2007’den bu yana en düşük seviyede.

Bu hamle, ülkenin bu yıl %5’lik büyüme hedefine ulaşmasını sağlamayı ve ekonomideki “zayıf halkaları” desteklemeyi amaçlıyor (her ne kadar emlak sektörünü ismen belirtmese de). Bu adım, sanayi üretimi ve ticaret verilerinin hayal kırıklığı yarattığı bir haftanın sonunda geldi.

Öte yandan Kremlin, Çin’in Ukrayna’daki Rus savaşını destekleme konusundaki istekliliğine yeni bir ışık tutacak bir hamleyle, Başkan Xi Jinping‘in önümüzdeki hafta Moskova’yı ziyaret edeceğini doğruladı ki bu da Çin’in fabrika mallarına yönelikBbatı talebinin zayıflamasında büyük bir etken oldu.

3. Hisse senetleri karışık açılacak

Perşembe günü First Republic’in kurtarılmasıyla yaşanan rahatlama, yerini son iki haftadır bankalarda yaşanan dalgalanmanın altında yatan sorunların gerçekten çözülüp çözülmediğine dair şüphelere bırakırken ABD borsaları karışık açılacak. First Republic’e yönelik hissiyat; banka yöneticilerinin, mevduat kaçışının gerçekten hızlanmaya başlamasından önceki haftalarda aktif olarak hisse senedi satıcısı oldukları yönündeki haberlerle desteklenmemiş olabilir.

Dow Jones %0,3 düşerken S&P 500 %0,1 düştü ve Nasdaq 100 esasen yatay seyretti. Başlıca nakit endekslerinin üçü de haftayı yeşil renkte tamamlama yolunda ilerliyor.

İlgi çekebilecek hisse senetleri arasında güçlü bir kazanç raporu paylaşan ve lojistik sektöründe beklenen yavaşlamaya rağmen yıl için kâr görünümünde büyük bir artıştan sonra piyasa öncesinde %11’in üzerinde artış gösteren FedEx (NYSE:FDX) yer alıyor.

Michigan tüketici hissiyatı endeksi ile büyük bir hafta tamamlanıyor olacak. Bu hafta konut ve iş gücü piyasalarından beklenenden daha güçlü rakamlar, hafta başındaki zayıf perakende satışlar ve ÜFE verilerinin etkisini hafifletmeye yardımcı oldu.

4. Credit Suisse , birleşme teklifinin reddedilmesinin ardından düştü

Avrupa bankacılık sektörünün hasta adamı yataktan çıkmıyor.

Bloomberg’in, Credit Suisse’in (SIX:CSGN), İsviçreli düzenleyicilerin çok daha büyük rakibi UBS’nin kendisini devralması önerisini reddettiğini bildirmesinin ardından banka hisseleri, Zürih’te %8,5’in üzerinde değer kaybetti. Haber bültenine göre UBS’in de anlaşmaya karşı olduğu bildirildi.

İsviçre, bir önceki mali krizin ardından tüm büyük yargı bölgeleri arasında en sıkı sermaye ve likidite gerekliliklerini uygulayarak bir finans merkezi olarak itibarını zedeleyen krize bir çözüm bulma baskısı altında. UBS ile birleşme, bu iki bankanın birleşmesinin İsviçre bankacılık sektöründe kabul edilemez yoğunlaşma riskleri yaratacağı yönündeki uzun süredir savunulan bir ilkeyi ihlal edecek.

Bu arada UBS (NYSE:UBS) hisseleri de haberlerden zarar gördü ve New York’ta piyasa öncesi dönemde %3’ün üzerinde düşüş gösterdi.

5. Petrol ekonomik korkularla mücadele ediyor

Finansal istikrara ilişkin endişelerin, piyasa katılımcılarını bu yılki olası talep artışına ilişkin daha muhafazakâr bir bakış açısına zorladığı bir haftanın sonunda ham petrol fiyatları, herhangi bir ilerleme kaydetmekte zorlandı. Bu, büyük ölçüde son bankacılık dalgalanmasından önce gelen resmi kurum tahminlerine rağmen gerçekleşti.

WTI vadeli işlemleri %0,8 artışla 68,92 dolardan işlem görürken Brent %0,6 artarak 75,11 dolardan alıcı buldu. Baker Hughes sondaj kulesi sayısı, ABD hükümetinin kayaç petrol üretiminin ilkbaharda zirveye ulaşacağını öngörmesinin ardından normale göre daha fazla dikkat çekebilir. Bu arada CFTC’nin pozisyonlama verilerinin geçen hafta spekülatif uzun pozisyonların tasfiyesini yansıtması muhtemel.

Yazar: Geoffrey Smith

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir