First Citizens SVB’nin varlıklarını alacak, Ma döndü, Putin’den nükleer tehdidi – Piyasalarda neler oluyor?

Investing.com – Büyük bir bankacılık felaketinin yaşanmadığı bir hafta sonu geçiren piyasalar, rahat bir nefes aldı. FDIC, Silicon Valley Bank’le ilgili durumu çözerken tahmini 20 milyar dolarlık bir darbe aldı. Alibaba’nın kurucusu Jack Ma bir yıl aradan sonra Çin’e dönüyor.

1. First Citizens, SVB’nin kredilerini satın aldı

Küresel piyasalar, son üç haftadır küresel bankacılık sektöründe büyük bir çalkantı yaşanmadan geçen ilk hafta sonunun ardından rahat bir nefes aldı.

Cuma günkü dalgalanmanın merkezinde yer alan Alman Deutsche Bank (ETR:DBKGn), Avrupa’da bir gecede sadece ölü kedi sıçraması olarak tanımlanabilecek bir hareketliliğe öncülük etti (hareketin zayıflığı, yatırımcıların sektöre temkinli yaklaşmaya devam ettiğinin açık bir işareti).

Bu arada Saudi National Bank, yanlış yorumlarıyla ağır çekim tren kazasını hızlandıran Credit Suisse başkanını değiştirdi.

Öte yandan ABD’de First Citizens BancShares (NASDAQ:FCNCA), Silicon Valley’in kredi defterinin ve menkul kıymetlerinin çoğunu satın almayı ve tüm mevduatlarını Federal Mevduat Sigorta Şirketinden almayı kabul etti – başarısız bankanın geri kalanını tasfiye etmenin, mevduat sigorta fonuna 20 milyar dolara mal olacağı tahmin ediliyor.

FDIC, SVB’nin varlıklarının neredeyse yarısını elinde tutmak zorunda kalacak ancak varlık kurtarma sürecinden kaynaklanan kayıp ve kârları paylaşma planının bir parçası olarak First Citizens’te 500 milyon dolara kadar öz sermaye aracı alacak.

2. Euro kredileri keskin bir şekilde yavaşladı ancak Alman IFO 13 ayın en yüksek seviyesine ulaştı

Euro Bölgesi’nin banka hisselerinde yaşanan sıçramanın zayıflığı, kısmen, temellerindeki son iyileşmenin düz bir şekilde ilerlediğine dair çarpıcı kanıtlarla açıklanabilir.

Euro Bölgesi’nde özel sektör kredileri; art arda gelen faiz oranlarının, kredileri gecikmeli olarak etkilemesiyle Şubat ayında son iki yılın en düşük oranı olan %3,2 oranında büyüdü. Finansal olmayan şirketlere verilen kredilerdeki büyüme, %5,7 ile son 10 ayın en düşük seviyesine geriledi.

Rakamlar Avrupa ve ABD’deki faiz artışlarının, finansal koşulları sıkılaştırdığının son kanıtı ve SVB ve Credit Suisse çöküşlerinin ardından bankaların kendi risk iştahları zayıfladıkça daha da kötüleşmesi muhtemel bir süreç.

Euro Bölgesi’nin en büyük ekonomisinden ise daha iyi haberler geldi. Almanya’nın yakından takip edilen IFO İş İklimi endeksi, geçen yılın Şubat ayından bu yana en yüksek seviyesine çıkarken beklentiler bileşeni özellikle keskin bir artış gösterdi.

3. Hisse senetleri yükselişle açılacak; Ma yurda dönerken gözler Çin’in teknoloji ADR’lerinde

ABD borsaları ilerleyen saatlerde daha yüksek açılacak ve önemli ekonomik verilerin ya da kazançların olmadığı bir günde hissiyata dayalı işlem görecek.

Dow Jones %0,3 yükselirken S&P 500 benzer bir miktarda ve Nasdaq 100 %0,1 oranında artış gösterdi.

Bankacılık sektöründeki dalgalanmaya rağmen üç büyük nakit endeksi de geçen hafta %1 ila %2 arasında kazanç elde etmişti.

Alibaba ‘nın (NYSE:BABA) kurucusu Jack Ma‘nın Çin’e geri dönmesinin ardından Çin ADR’leri, ilgi çekebilecek hisse senetleri arasında yer alıyor.

Ma, Komünist Parti’nin aşırı güçlü teknoloji baronlarına yönelik baskısının bir parçası olarak tutuklanmasına karşı bir önlem olarak bir yıldan fazla bir süredir uzaktaydı. Dolayısıyla Ma’nın dönüşü iş dünyası ile siyaset arasında bir yakınlaşma olarak görülebilir.

4. Putin Belarus’a taktik nükleer füzeler konuşlandırdı

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, ülkesinin taktik nükleer silah cephaneliğinin bir kısmını komşu Belarus’a konuşlandıracağını söyleyerek Ukrayna sınırındaki gerilimi tırmandırdı.

Bu hamle, Putin’i nükleer hamlelerin riskleri konusunda açıkça uyaran Çin Devlet Başkanı Xi Jinping‘in, Moskova’dan sıcak destek sözleriyle ayrılırken Rusya’nın savaş girişimlerini ya da zor durumdaki ekonomisini destekleyecek önemli bir anlaşma yapmamasının üzerinden bir hafta geçmeden geldi.

Kiev, Rusya’nın “nükleer şantajına” karşı koymak için BM Güvenlik Konseyinin acil toplanmasını isteyeceğini söylerken AB Dış İşleri ve Güvenlik Politikaları Temsilcisi Josep Borrell, Minsk’in Rus nükleer silahlarına ev sahipliği yapması halinde Brüksel’in Belarus’a yeni yaptırımlar uygulamaya hazır olduğunu söyledi.

5. Çin endüstrisi zorlanırken petrol düşüşte

Çin’den gelen ve ülkenin yeniden açılmasıyla emtialarda görülen ilk sıçramanın kendiliğinden gerçekleştiğini düşündüren daha zayıf verilerin ardından ham petrol fiyatları düştü.

WTI vadeli işlemleri %0,5 artışla 69,59 dolar olurken Brent %0,5 artışla 74,95 dolardan işlem gördü.

Daha önce Çin İstatistik Ofisi, 2023’ün ilk iki ayında endüstriyel kârların yıllık bazda %23 düştüğünü söylemişti.

Yazar: Geoffrey Smith

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir