İddia: Kanal İstanbul için ÇED olumlu raporu veren şirket, İBB’nin ücretli danışmanı çıktı

Kanal İstanbul projesinin 1595 sayfalık ÇED (Çevre Etki Değerlendirmesi) ‘olumlu’ raporunu hazırlayan Çınar Mühendislik’in İstanbul Büyükşehir Belediyesi’ne (İBB) danışmanlık hizmeti verdiği iddia edildi. 

Duvar’dan Ferhat Yaşar’ın haberine göre, İstanbul Büyükşehir Belediyesi, İştirakler ve İstanbul Planlanma Ajansı Danışmanlık Listeleri 2022’de hazırlandı. 84 sayfadan oluşan listede Kanal İstanbul projesi için ÇED ‘olumlu’ raporunu hazırlayan Çınar Mühendislik Yönetim Kurulu Başkan Vekili Mustafa Şahin’in de ismi yer alıyor. Şahin, Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri başlığı altında, Çınar Mühendislik adına Proje ve İş Geliştirme Müdürlüğü’nde belediyeye yaklaşık iki yıldır ücretli olarak danışmanlık hizmeti veriyor.

Mustafa Şahin’in adının yer aldığı liste

Çınar Mühendislikten açıklama

Söz konusu olayla ilgili Çınar Mühendislik’ten bir yetkili, uzun süredir İstanbul Büyükşehir Belediyesi için proje hazırladıklarını, halen devam eden projelerinin de olduğunu açıkladı.

İBB: Şirket üzerinden ihale almış olabilirler

İstanbul Planlanma Ajansı (İPA) da çalışan bir yönetici ise Mustafa Şahin ile bağlarının olmadığını ileri sürdü. Yetkili, “Bu bir iç doküman. Şimdiye kadar İBB’nin kimlerle çalıştığını toparlayan bir çalışmaydı. Kimler yer almış onları ortaya döktüğümüz bir çalışma. Resmi danışmanlar listesi değil” dedi.

İPA yetkilisinin ‘geçmişe yönelik bir doküman’ iddiasının doğru olup olmadığını anlamak için, listede adı geçen diğer danışman isimleri de aradık. Aradığımız isimler halihazırda İBB’ye danışman olarak hizmet verdiklerini söyledi.

Ülkü Sakalar: Benim haberim yok 

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkan Vekili Ülkü Sakalar ise konudan haberi olmadığını, Mustafa Şahin’i tanımadığını söyledi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x