MacBook’lara OLED Ekran Geliyor!

Apple, her ne kadar iPhone ekranlarında OLED sunuyor olsa da bunu bilgisayarlarında gerçekleştirememişti. Günümüzde mini-LED teknolojisine bel bağlayan şirket, en sonunda uzun süredir talep ettiği teknolojiyi alacak gibi gözüküyor.

The Elec tarafından paylaşılan yeni habere göre Apple, OLED ekranların temini için Samsung ile resmen anlaşma imzaladı. Anlaşmadan gelen ilk detaylar, ilk OLED panele sahip MacBook’un 13,3 inçlik MacBook Air olacağı yönünde.

iPad’lere de OLED ekranlar geliyor!

Uzun yıllardır Apple’a ekran tedariği yapan LG de şirketin ürünlerine OLED katkısında bulunacak. Elec’in iddiasına göre LG, kapasite sınırı nedeniyle Apple’ın MacBook’larına ekran üretemeyecek. Ancak yeni 11 inç ve 13 inç iPad Pro’larda LG’nin OLED ekranlarını göreceğiz.

İyi güzel, peki OLED ekran ile kullanıcılar ne kazanacak?

Apple’ın bugünkü son model bilgisayarlarında sunduğu mini-LED teknolojisi, halihazırda çok küçük ekranlarda çok yüksek çözünürlükler ve renk kalitesi görmemizi sağlıyor. Fakat OLED ile Apple, özellikle renklerin gösteriminde büyük bir ilerleme daha yapabilir.

OLED paneller, mini-LED panellerin aksine kendi kendine yanan diyotlara sahip. mini-LED panellerde ise diyotlar, ışığın gözükeceği noktaya göre kontrol sağlayan LCD panelin ışığıyla renkleniyor.

Bu LCD panelin ortadan kalkması, aynı zamanda tam anlamıyla siyah renkler ve çok daha yüksek düzeyde kontrastlar görmemize yol açıyor.

İşin bir de fiyat kısmı var…

Şöyle bir gerçek var: OLED panele sahip cihazlar, LED veya mini-LED panele sahip cihazlara göre nispeten daha pahalı fiyat etiketi taşıyor. OLED’e sahip MacBook’lar ile birlikte fiyat artışı görüp görmeyeceğimiz konusu ise şu anlık meçhul.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir