Samandağ Belediye Başkanı isyan etti: ‘Depremden kurtulan hijyenden ölecek’

Kahramanmaraş merkezli depremler sonrası depremzede yurttaşların sorunları sürüyor. Depremin en çok vurduğu yerlerin başında gelen Hatay Samandağ’da Belediye Başkanı Refik Eryılmaz bir video paylaştı.

Videoda “Şu an depremin en fazla etkilediği ve yıkımın en fazla olduğu Samandağ’ın Sutaşı köyündeyiz” diyen Eryılmaz şunları söyledi:

“VATANDAŞ FERYAT EDİYOR”

“Yanımda; depremde ailelerini, yakınlarını kaybeden ve çok ilkel koşullarda yaşayan vatandaşlarımız var. İhtiyaç ve sıkıntılarını tespit etmeye çalışıyoruz. Depremin üzerinden bir ay geçti. Hala vatandaşımız ‘çadır çadır’ diye feryat ediyor. Çadır bir yana ihtiyaçlarını karşılayacak lavabo, banyo gibi mekanların olmadığını görüyoruz. Bu insanlar depremde hayatta kaldı ama herhalde sağlıktan, hijyenden ve salgın hastalıktan ölecek. Feryat ediyor, yetkililere sesleniyoruz. Çok zor değil. Çadırları yok, lavaboları yok, duşları yok. Bir an önce bu ihtiyaçlarının karşılanmasını istiyorlar. 

“VATANDAŞ EVİNİ TERK ETMEK İSTEMİYOR”

Hepsinin yakınları hayatını kaybetti. Her aileden 5-6 canımız gitti. Hepsinin ya evi yıkıldı ya da yıkılma tehlikesi içerisinde. Herkes dışarıda kalıyor. Bütün yardım kuruluşlarına sesleniyoruz. Özellikle bağış toplayan vatandaşlara… Yardımların buraya gelmesi gerekiyor. Çadırların buraya gelmesi gerekiyor. Hijyen maddelerinin buraya gelmesi gerekiyor. Vatandaş evini terk etmek istemiyor. Çünkü hepsinin evinin önünde serası var. Kimisi biber ekiyor, kimisi hayvancılıkla uğraşıyor, kimisinin zeytin ağacı var. 

“SESİMİZİ DUYURAMIYORUZ”

Bu insanlara burada sahip çıkacağız ki hem üretime devam etsinler hem çocuklarının geleceğini burada idame ettirmeye devam etsinler. Yetkililerle görüşüyoruz, sesimizi duyuramıyoruz. Bir belediye başkanı olarak zaten imkanlarımızı halkımız için seferber etmeye çalışıyorum. Binamız yıkılmış, personelimiz dağılmış. Yardım kuruluşlarından ve devlet yetkililerinden yardımcı olmalarını rica ediyorum. Halkımızın bu anlamda talebi ve beklentisi var”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir