Diyarbakır’da DEM Partili aday adayları kendilerini tanıttı

Evrim Deniz

DİYARBAKIR – 31 Mart 2024 tarihinde gerçekleştirilecek olan yerel seçimler öncesi 13-14 Ocak’ta ön seçim gerçekleştirecek olan Halkların Eşitlik ve Demokrasi Partisi (DEM Parti) Diyarbakır Büyükşehir Belediye eş başkan aday adayları tanıtımı yapıldı.

Diyarbakır’da Mitannia Otel’de gerçekleştirilen “Aday adaylarımız konuşuyor” programında DEM Parti’den Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi eş başkanlığı için başvuru yapan 4’ü kadın 11’i erkek toplam 15 aday adayı konuştu.

Gazeteci Serdar Altan’ın moderatörlüğünü yaptığı program, partinin sosyal medya hesaplarından ve Youtube kanalından yayınlandı. Aday adayları alfabetik sırayla hem projelerini hem de kendilerini tanıttı. Programa 400’ün üzerinde izleyici katıldı.

Aday adayları kendilerini tanıtırken zaman zaman salondan alkışlar yükseldi. Her yaştan katılımcının olduğu salonda kadınlar azımsanmayacak sayıdaydı. Neredeyse her aday “cinsiyet eşitliği”, “kadın özgürlüğü”, “anadilinde eğitim”, “tecrit”, “siyasi tutsaklar”, “kayyımlar”, “açlık grevleri”, “halk temelli yönetim”, “barınma sorunu”, “ekonomik kriz” gibi sorunlara değindi.

Salondan çıkıp çay, kahve molası verenler, aday adaylarıyla ilgili belirginleşen fikirlerini paylaştılar. İzleyiciler, “Kur’an-ı Kerim’den ayet okuyan kadına oy vereceğim”, “Gülten Kışanak’a benzeyen kadına oy vereceğim”, “Şiir gibi konuşan erkeği seçeceğim” gibi yorumlarda bulundular.

‘KİM KÜRT SANATINA VE KÜLTÜRÜNE SAHİP ÇIKARSA ONU SEÇECEĞİM’

Diyarbakır’da doğup büyüyen Şerko Kaniwar, “Her ne kadar aday adaylarının çoğunu tanıyor olsak da aslında onları burada dinleyerek daha iyi tanıdık. Her şeyden önce çok heyecanlı ve meraklıyım. Zannediyorum ki bütün halk bu halde. Seçimden önceki bu ‘ön seçim’ dünyanın başka yerinde uygulanmıyor. Bu 40 yıllık mücadelenin bir karşılığı. Maalesef iki kişi seçilecek, bir erkek ve bir kadın. Gönül isterdi ki kadın aday adayı sayısı daha çok olsaydı. Yine de bütün katılımcılar gösterdi ki Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi’ne aday olanlar aslında tüm Kürt illerinin temsiliyetine karşı sorumluluk da hissediyor. Her şeyden önce bir seçmen olarak isteğim kayyımların gitmesidir. Kim Kürt sanatına ve kültürüne sahip çıkarsa, kim kültür sanat üzerinde kayyımın yarattığı asimilasyon ile mücadele ederse onu seçeceğim. Ve isterim ki halk da onları seçsin” diye konuştu.

‘GÖRDÜĞÜM EN HEYECANLI ÖN SEÇİMLERDEN BİRİ’

Meryem Turan ise ön seçimlerin yapılmasından heyecan duyduğunu belirterek, “Ben 50 yaşında bir kadınım ve hayatımın çoğu bu mücadelenin içinde geçti. Gördüğüm en heyecanlı seçimlerden biri. Uzun yıllardır süren kayyım politikalarından sonra ön seçim halka yeniden kendini yönetme hakkı tanıdı. Tüm adayların bilgi ve birikimine hayran kaldım. Oy vereceğim kişiyi bu salonda belirledim, bu nedenle bu tanıtım bizler açısından çok değerliydi” dedi.

‘GERÇEK BİR DEMOKRASİ ŞÖLENİ’

Dilan Güvenç, 31 Mart seçimlerinden önce yapılan ön seçimin gerçek anlamıyla bir “demokrasi şöleni” söyledi.

Güvenç, “Bu tanıtma programları bizler açısından faydalı geçti. Ben Diyarbakırlı biri olarak birkaç kişiyi STK’lardan tanıyordum fakat birçoğunu ilk defa tanıma şansını yakaladım. DEM Parti bu vesileyle bize ayna tuttu. Ben önceden kararımı vermiştim fakat diğer arkadaşları tanımak her açıdan içimi rahatlattı. Kim seçilirse seçilsin, halkın iradesi ile seçilmiş olacak” değerlendirmesinde bulundu.

‘KENDİ İRADEMİZE TEKRAR SAHİP OLACAĞIZ’

Programa katılanlardan Hakan Kaya da “Buraya gelmeden önce akrabamız olan biri aklımda vardı fakat burada fikrim değişti. Umut ediyorum ki halkı temsilen delegeler de bu şekilde davranacak. Fikrim değişti çünkü aday adaylarının projelerini dinledim. Bana ve halkıma en faydalı olacak kişilere oy vereceğim. Şimdi ailem de canlı yayından burayı takip etti. Onların da fikri değişmiş mi diye merak ediyorum. Ve buradaki heyecanı onlara da aktarmak istiyorum. Umut ediyorum ki kayyımlar gidecek ve bizler kendi irademize tekrar sahip olacağız” dedi.

‘KENDİMİ BU ŞEHİRDE YAŞADIĞIM İÇİN ŞANSLI HİSSEDİYORUM’

Yerel seçimlerde ilk defa oy verecek olan Bahar Kara, “İlk defa yerel seçimlerde oy vereceğim ama senelerdir kayyım politikalarına birebir maruz kalanlardan biriyim. Babam kayyım ataması ile işine son verilenlerden biri. Bu nedenle küçük yaşımda ‘halk iradesinin’ ne denli önemli olduğunu kavramış oldum. Konuşan bütün aday adaylarını dikkatle dinledim ve kararımı bu salonda vermiş oldum. Bu açıdan kendimi bu şehirde yaşadığım için şanslı hissediyorum. Oyumu ise en genç ve gençler için çabalayacak, politika üretecek iki kişiye vereceğim” diye konuştu.

‘DEM PARTİ DEMOKRASİ DERSİ NİTELİĞİNDE BİR SÜREÇ İŞLETİYOR’

Eş başkanlık sisteminin toplumun her kesimini yansıtacağına söyleyen Serap Akdemir, “DEM Parti eşi benzeri görülmemiş bir demokrasi işletiyor. İki gündür sosyal medyadan farklı şehirlerde diğer partiler tarafından açıklanan adaylara yönelik halkın eleştirilerini okuyorum. Ve bu vesile ile belediye adaylarını halkın belirlemesinin en doğru karar olduğunu bir kere daha kavramış oldum. Görünen o ki DEM Parti, genel seçimlerden sonra halktan gelen eleştirileri kabullenmiş ve hem özeleştiri hem de demokrasi dersi niteliğinde bir süreç işletiyor” ifadesini kullandı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x