Meclis yarın açılıyor

Yasama çalışmalarına 15 Temmuz’da ara veren TBMM Genel Kurulu, 25 Temmuz ve 8 Ağustos’taki olağanüstü toplantıların ardından 28. Dönem 2. Yasama Yılı mesaisine 1 Ekim Pazar günü başlayacak. Cumhurbaşkanı Erdoğan da Genel Kurul’a hitap edecek. CHP lideri Kılıçdaroğlu yeniden milletvekili olmadığı için Genel Kurul’u locadan takip edecek. Meclis Başkanı Numan Kurtulmuş Meclis’i yönetirken ardından da resepsiyon verilecek.

HAZIRLIKLAR TAMAMLANDI

Yasama yılının başlamasıyla ilgili son hazırlıklar TBMM’nin ilgili birimleri tarafından yapıldı. TBMM Genel Kurul salonunda elektronik oylama-yoklama ve seslendirme sisteminin periyodik bakımları ve işlerlik testleri gerçekleştirildi ve tüm sistemler açılışa hazır hale getirildi. Tören alanı ve Şeref Holü başta olmak üzere Meclis’in çeşitli noktalarına Türk bayrağı, kurum tanıtıcı bayrak, Atatürk posteri asılması ile yön levhalarının yerleştirilmesi için hazırlıklar yapıldı.

TBMM’nin bilişim altyapısında bakım ve işlerlik testleri tamamlandı, sistem odalarında ve kurumsal web sayfasında yük testleri ve güvenlik kontrolleri gerçekleştirildi. Genel Kurul salonu, grup toplantı salonları, milletvekili odaları, komisyon toplantı salonları, basın toplantı salonu başta olmak üzere bütün oda ve salonlarda periyodik bakım onarım çalışmaları tamamlandı. TBMM yerleşkesi ve hizmet binalarında çevre düzenlemesi, Şeref Holü ve kulis koridorlarında detaylı temizlik işlemleri yapıldı. Yasama yılı açılış törenlerinin düzenleneceği tören alanı ve TBMM Atatürk Anıtı’nın da detaylı temizlik çalışmaları yapılıyor.

CUMHURBAŞKANI ERDOĞAN KONUŞACAK

TBMM Genel Sekreteri Talip Uzun, TBMM’nin 28. Dönüm 2. Yasama Yılı açılış programını aktararak, “TBMM Atatürk Anıtı’nda tören düzenlenecek. Sayın Cumhurbaşkanı’mız gelecek ve Meclis Genel Kuruluna hitap edecek. TBMM Başkanımız Meclisi yönetecek. Ardından gece de resepsiyon olacak. 1 Ekim bu seremonilerle, kutlamalarla bayram havasında geçiyor. Bu heyecan hepimize yansıyor. Hem Meclis açılışı hem de akşamki resepsiyon için davetiyelerimiz ilgili yerlere gitti. Şu anda biz bütün hazırlıkları yapmış durumdayız.” bilgisini verdi.

6 SİYASİ PARTİ OLACAK

Türkiye Büyük Millet Meclisi’nde 14 siyasi parti temsil ediliyor. 28’inci dönem 2’nci yasama yılında Meclis’te 6 siyasi parti grubu olacak. CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, yeniden milletvekili olmadığı için Genel Kurul’u locadan izleyecek.

MECLİS’TE GÜNDEM YOĞUN

Milyonlarca emeklinin gözü Meclis’te. Hazine ve Maliye Bakanlığı ile Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı, emekli maaşı düzenlemesi için çalışmalarını sürdürüyor.

Teklifin ekim ayı içinde Meclis’ten geçmesi bekleniyor. Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev’den Ermenistan’a zeytin dalı: Doğru analizle barış yakın

TORBA TEKLİF MECLİS’TE

Birçok bakanlık talep ettiği düzenlemeler için çalışmalarını tamamladı. Bakanlıkların taleplerini içeren torba teklif de Meclis gündemine gelecek.

Kültür ve Turizm Bakanlığı, günübirlik kiralamaya yeni düzenleme getirecek. Üç aşamalı denetim sistemi ve ek güvenlik tedbirleri hayata geçirilecek.

SEZGİN TANRIKULU İÇİN FEZLEKE

CHP Diyarbakır Milletvekili Sezgin Tanrıkulu’nun dokunulmazlığının kaldırılmasına yönelik fezlekenin Meclis’e gelmesi bekleniyor.

Tanrıkulu için “halkı kin ve düşmanlığa tahrik” suçundan düzenlenen fezleke Cumhurbaşkanlığı’na gönderildi.

Fezleke, Türkiye Büyük Mlilet Meclisi’ne ulaştıktan sonra Anayasa Adalet Karma Komisyonu’nda görüşülecek.

SİVİL ANAYASA

Sivil anayasa için de harekete geçiliyor. Meclis’te AK Parti bünyesinde oluşturulacak anayasa hazırlık komisyonu, yeni yasama yılında çalışmalarına başlayacak.

Yeni anayasa çalışmalarında uygulanacak yöntem, izlenecek yol ve takvime ilişkin alternatifler ele alınacak.

Komisyonun muhalefetle görüşmeler yapması da gündemde.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x