Merkez Bankası İnternet Sitesinden Duyurdu: Dolar Kuru O Tarihte 9 Lira Birden Yükselecek!

Dünyanın gelişmiş ülkelerinde bağımsız politikalar yürütmesi beklenen merkez bankalarının aksine Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB), son yıllarda AKP güdümünde para politikaları yürütmekle eleştiriliyor.

Son olarak 28 Mayıs seçimlerinin ardından göreve gelen Hafize Gaye Erkan başkanlığındaki yeni ekonomi yönetimi ilk adım olarak parasal sıkılaşma sürecini başlatırken, haziran ayı itibarıyla yüzde 8.5 seviyesinde olan politika faizleri 7 PPK toplantısı üst üste alınan faiz artırım kararları sonucunda yüzde 42.5’e yükseldi.

Gerek şirketlerin kredi hamleleri, gerekse de yatırımcıların döviz tercihleri için belirleyici bir öneme sahip olan faiz artırımlarının son olarak 25 Ocak tarihli PPK toplantısında 250 baz puan artırılması ve politika faizinin uzun bir süre boyunca yüzde 45 seviyesinde sabit bırakılacağı tahmin ediliyor.

DOLAR KURU O TARİHE KADAR 9 LİRA BİRDEN YÜKSELECEK!

Tüm bu beklentiler karşısında dolar/TL paritesi için en dikkat çekici tahmin, Merkez Bankası’nın her ay düzenli olarak yayınladığı Piyasa Katılımcıları Anketi’nde kamuoyu ile paylaşıldı. 52’si finansal sektör ve 16’sı reel sektör olmak üzere toplam 68 katılımcının yanıtları ile şekillenen ankette halihazırda 30.19 TL seviyelerinde olan dolar kurunun 40 liraya yükseleceği tarihe dair öngörüde bulunuldu.

Katılımcıların, “Yıl sonu itibarıyla bankalararası döviz piyasası ABD Dolar kuru beklentiniz nedir? (TL)” şeklinde yöneltilen soruya verdikleri yanıtların ortalaması alınarak çıkarılan tabloya göre, Türkiye’de TCMB’nin tahmini doğrultusunda 31 Aralık 2024 tarihi itibarıyla görülmesi beklenen dolar kuru 39,9958 olarak kayıtlara geçti. Bir başka deyişle Türkiye ekonomisi, yılın son gününü dolar kurunun 40 liraya dayandığı bir ekonomik ortam ile sonlandıracak.

MERKEZ BANKASININ FAİZ KARARI NE OLACAK?

Aynı raporda yer alan yanıtlara göre TCMB, yılın ilk ayının son gününde görülmesi beklenen dolar kuru içinse 30,4969 TL’lik bir tahminde bulundu. Ekonomistlerin raporlarına göre, özellikle 25 Ocak tarihli PPK toplantısında alınacak karar sonrasında piyasaların dolar tarafında küçül ölçekli bir yükseliş beklediği aktarılırken, ekonomi piyasalarında söz sahibi 68 katılımcının yanıtları ile ortaya çıkan medyan tahmine göre Merkez Bankası, bu perşembe 250 baz puanlık faiz artırım kararı açıklayarak politika faizini beklentilerle örtüşecek şekilde yüzde 45 seviyesine çekecek.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x